Nikita Gonzaga lead the 312 completers of the Ateneo de Naga Junior High School in the completion ceremonies held at the Four Pillars of the Fr. Michael Rooney S.J. Building in the Pacol Campus on the 16th of March 2019.

Since the introduction of the K-12 Curriculum, the ceremony has been the 4th in the Junior High School.

Thanksgiving Mass

Earlier in the day, the completers attended the Thanksgiving Mass which used to be called Baccalaureate Mass before the introduction of the new national curriculum. The candidates for completion marched to the University Christ the King Church from the Xavier Hall across the main entrance road.

Introduced again this year, the parents accompanied their children on the processional before the start of the Eucharistic celebration.

Completion Ceremony

The 2019 Completion Ceremony was no different from the previous graduation ceremonies. It had two major parts: the confirmation of completion and the distribution of awards. These two were preceded by the traditional march or processional and the valediction by the Class Valedictorian, Nikita Gonzaga.

The proceedings ended with the induction to the Alumni Association, message of the University President and the singing of the School March and the Alma Mater Song.

AWARDEES

PRINCESS NIKITA L. GONZAGA

Valedictorian

First Honors

Departmental Academic Award – Science

Departmental Academic Award – English           

Departmental Academic Award – Filipino

Outstanding Achievement Award – Debate Competitions

ROIMELA D. CARCER

Salutatorian

Second Honors

Rev. Fr. Raul J. Bonoan, S.J. Service Award

JUAN DELFIN P. AGUSTIN

Academic Distinction

First Honors

Excellence in Sports

EUGENE AGUSTIN F. DE LOS SANTOS

Academic Distinction

First Honors

Departmental Academic Award – Araling Paanlipunan

ELLE THERESE E. PALMA

Academic Distinction              

First Honors

Departmental Academic Award – Mathematics

Outstanding Achievement Award – Quiz Contests

Excellence in Sports

MIKHAIL YUSOF ANGELO M. PAUIG

First Honors

JANJA YSOBEL O. CASTROVERDE

Second Honors

Outstanding Achievement Award –Debate Competitions

XAVIER JOSE N. RUBIO

Second Honors

Outstanding Achievement Award – Quiz Contests

YNA YLOISA R. BONDOC

HARLEY  DOMINIQUE Q. PUNZALAN

SEAN FRANCIS A. SARMIENTO

ANDRE´ JOSE R. TONDO

VINCENT GABRIELLE B. VERDADERO

KAREN ANGELA A. ZAPE

Second Honors

Excellence in Sports

ROMMANE ANN R. ANDALIS      

MARY MARGARETTE N. BENDAÑA      

LAWRENCE C. CUADRA     

TRISHA L. IBIAS     

BERNADETTE B. MENDEZ     

JAY-AN BENEDICK C. MENDOZA     

CYRENE FRANCHESCA  N. MOLINA

CHIELDON R. NAVALES, JR.

KRYSTINA JULIA R. ORTAÑEZ    

KATRINA JULIA R. ORTAÑEZ

JEMUEL JAMES T. PENASO

HANNAH ANDREA L. RANARA

MICAELA P. REGANIT

MARY JENICA L. ROBLES

SEPORAH BRITTNEY E. SUMANGID  

DAPHNE CLAIRE C. TRIUMFANTE

RONALDO ENRIQUE A. VIZCARRA, JR.

Second Honors                

RALPH LAUREN B. OLITOQUIT

Rev. Fr. Raul J. Bonoan, S.J. Service Award

JOHN PATRICK M. POSTRADO

Outstanding Achievement Award – Debate, Adjudication and Radio Broadcasting Competitions

MARIA NIKOLA B. TOMOTORGO

Outstanding Achievement Award – Adjudication Competitions

JOHN ANGELO P. MANAUIS

St. John the Evangelist Award for Parish Service

Excellence in Sports

JANDELL A. BELMONTE

RAMIR ALJANNE A. FULLANTE

JEDWIN JAMES C. LAZARTE

CHRISTINE MAE A. LIBREA

GARED FRANCISS O. OLIVA *

JAN JOEL C. RODRIGUEZ

St. John the Evangelist Award for Parish Service

CHRISTIAN RAPHAEL C. AZUR          

JOHN ANDREI O. CAÑETA          

DANIELA A. CASTILLO          

MIKAELA JIN O. DELA CRUZ          

FROILAN HENRY Sj. GOMEZ          

FRANZY JENYL B. GRAJO                  

NICOLE F. HERNANDEZ           

GREGG MARTIN I. JORNALES

GWENDOLYN C. JOVEN

CARLO JOSEPH G. MAGAYANES

SEBASTIAN S.R. MATIENZO

ALTHEA MARIE O. OCO

MARY YSABEL V. PARRO

ASUNCION CHRISTINE P. REYES

JAMES GABRIEL D.L. VERCELUZ

Excellence in Sports